Różnice między technologią AR a technologią VR

Terminy technologia VR oraz technologia AR coraz częściej pojawiają się w naszym otoczeniu. Z wirtualnej rzeczywistości korzysta coraz więcej firm tworzących gry na komórki czy gry komputerowe.

Rzeczywistość rozszerzona pojawia się natomiast w wielu aplikacjach czy filmach science-fiction. Czym dokładnie są obie technologie i co je od siebie różni – wyjaśnimy poniżej.

Pod pojęciem VR kryje się virtual reality (wirtualna rzeczywistość), czyli technologia tworzenia całkowicie sztucznego otoczenia. Otoczenia, które odbieramy wszystkimi zmysłami – wzrokiem, słuchem, a nawet dotykiem i węchem. Dzięki odpowiednim akcesoriom, np. specjalnym okularom możemy poczuć się jakbyśmy zwiedzali inne kraje, jeździli na rowerze górskim, a nawet latali. Technologia VR wykorzystywana jest przez deweloperskie studio gamingowe do tworzenia nowoczesnych gier na mobilkę czy gier na desktopa.

Technologia AR polega na tworzeniu rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality), czyli dodawaniu do istniejącej rzeczywistości sztucznych elementów. Jej przykładem jest  popularna aplikacja AR Pokemon GO, polegająca na łapaniu pojawiających się stworków oraz internetowe przymierzalnie ubrań i okularów.

Kilka lat temu obie technologie kojarzyły nam się wyłącznie z filmami science-fiction, których bohaterowi odwiedzali inną rzeczywistość lub rozmawiali z awatarami. Dzisiaj zarówno wirtualna rzeczywistość, jak i rzeczywistość rozszerzona powoli stają się elementem naszego codziennego życia.

Inne ciekawe artykuły:

https://www.morefromvr.com/applications.html

https://www.realitybusters.co/vr-games.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *